Trapsavecký deníček píše Jaroslava Kavče Šálková. Je to prostor pro vlastní povídky, kreslené vtipy a vzpomínky z dávno

 zašlé  minulosti.

Ve vzpomínkovém albu vytvořeném podle záznamů starých deníků je zachycen průběh šestnácti let trampské literární soutěže o Zlatého Trapsavce.


Úvodní strana


V březnu t.r. byla ukončena činnost Nakladatelství Rodocapsa.

 

Za šest let báječné

hry na trampské úředně evidované autorské vydavatelství se podařilo nabídnout čtenářům dvanáct titulů - především sborníčků povídek a poezie.

Všechna vydání  včetně dotisků jsou rozebraná.

 


 

 

 

Tři příběhy s Olivou Foglovou byly vydány pod jedním názvem

Bajonet po Němcích

v nakladatelství

Václav Vávra

 

Kniha je brožovaná, má 184 stran, a ilustroval ji Marko Čermák.

 

Ukázka z knihy

 

Recenze

 

Z knihkupectví pomalu vymizela, ale ještě je v internetových knižních obchodech, a v e-shopu

 

 www.trampsky-magazin.cz

 

nebo přímo v nakladatelství VV

na adrese

 

www.intercrosse.eu

 

Běžná cena je 179 Kč

 

 

 


Trapsavcem

 snadno a rychle

 

Jednotlivá vydání deníčku jsou protkána dobrými radami pro začínající povídkáře. Tyto rady jsou sesbírány z vlastních zkušeností za dlouhé roky psaveckého tvoření nebo porotování v trampské literární soutěži o Zlatého Trapsavce.

Případné názorné ukázky  jsou smyšlené.

 

 

Ve formátu pdf volně přístupná oblíbená

příručka pro začínající

povídkáře

 


 

 

 

Jak se píše

vodácká povídka

 

o o o

 

Pomůcka pro autory přispívající do vodácké literární soutěže "KENYHO VOLEJ"

 

 


 

 

Galerie

kreslených vtipů

v Trampském magazínu

 


 

 

 

Avalon kdysi zahájil vydávání sbírek trapsaveckých autorů,

 což byl velice záslužný počin. Současní organizátoři Trapsavce dovedli možnost publikování 

 k dokonalosti v tzv. Miniaturách. Více

v Knižních novinkách na www.trapsavec.cz

 

 

 


 

 

Pro milovníky pískovců

jedině časopis

 

Vitamín Kř!

 


 

 

Komiks Toma Zvědělíka podle trampských povídek vydal Avalon v roce 2012. Stále je možné ho získat.

 

Více v obchůdku Trampského magazínu

zde

 


 

 

 

V klasických komiksech  Marko Čermáka vydávaných v nové podobě se v č. 4 objevuje i příběh Rower Hogan II, a v č. 5 dva díly dívčího komiksu "Plamínek"

více na

 

www.intercrosse.eu

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Canc na uvítanou:

"Lidé smysl pro humor buď mají nebo nemají.

Tak jako mají, či nemají hudební sluch."

                  - Miroslav Horníček

 

  Jak těžce se píše humorná povídka

 

Psavec Pomalá Tužka sedí při trapsaveckém ohni a rozechvěle čeká na vyhlášení výsledků. Konečně! Čtou se povídky začátečníků, a Pomalá Tužka získává cenu! Je to humorná povídka. Pomalá Tužka bedlivě sleduje reakce posluchačů, předčitatel povídku přednáší obstojně, posluchači poslouchají, občas se uculí, ale psavec tuší, že něco není v pořádku. V kruhu nezní smích! Pomalá Tužka si jde pro svou placku.

Čte se další povídka, rovněž humorná, ovšem dle názoru Pomalé Tužky mnohem méně, než ta jeho. Ale tentokrát se posluchači řehtají jako koně, div smíchy do šerifského kruhu nespadnou. Pomalá Tužka nechápe. Vlastně ne, právě pochopil velikou pravdu - jak je těžké napsat humornou povídku tak, aby čtenáře rozesmála.

 

Možná překvapí, že pokud sháníme v knihách, učebnicích a na internetu nějakou metodiku humorného psaní, nenajdeme nic. Snad jenom citáty slavných, nebo poučku, že humor má být vtipný, nikoli trapný, a že se dělí na slovní a akční, což znamená, že buď ve větách pohazujeme rozveselující slůvka, nebo hlavního hrdinu akčně pošleme do něčeho teplého a nevonícího, třeba jako byli posláni Rychlé šípy při sáňkování.

Základem pro tvorbu humoru je jediné a první pravidlo: "Kdo se chce zabývat veselými příběhy, musí mít smysl pro humor". Právě jen smysl pro humor umožní, aby autor dokázal kolem sebe posbírat různé inspirace, ozvláštnit je nadsázkou a převádět je do "humorna" různými způsoby.

Základem humorných povídek je navodit čtenáři příjemnou veselou náladu, v ideálních případech ho uvést do rozvernosti, úsměvu a podobně, a v tom úplně nejlepším případě ho donutít, aby se při četbě v narvaném dopravním prostředku hlasitě smál. Ale to už je problematika záměrného "dávkování smíchu".

 Při samotném psaní humorné povídky se řídíme několika zaběhnutými pravidly:

 

NADSÁZKA -  co je to nadsázka se nedá vysvětlit, ale autor se smyslem pro humor ví, o čem je řeč. Už samotné slovo vede k "nadsazení" - nadsazení děje, postav i slovní zásoby. Nadsázka není jen přehnané vyjádření nebo zveličování běžného stavu - je to povýšení situace na humornou úroveň. V podstatě celá humorná povídka by měla být vedena v nadsázce. Problém je jen v tom, že musí být od začátku povídky jasné, že se jedná o nadsázku - je to důležité kvůli čtenářům, kteří nemají smysl pro humor a není v jejich silách nadsázku pochopit. Takový čtenář je schopen reagovat na známý vtip: "Neměl jsem jízdenku, přišel průvodčí, a místo jízdenky mi alespoň proštíp ucho." vyděšenou otázkou: "Neteklo moc krve? Měl sis na něj stěžovat! To by si průvodčí neměl dovolit! A proč sis tu jízdenku u něj nekoupil?!" Takové strasti čekají na autory humorných povídek, chtějí-li používat nadsázku.

Královnou nadsázky by mohla být povídka Jaroslava Haška "Hovor s malým Mílou", kde v závěru je až příliš zvídavý hošík odložen v maďarské pustě, a jeho poslední slova jsou "Proč mne, strýčku, štípají brabenečkové?" Ovšem dnešní útlocitná čtenářská společnost by tak drsnou nadsázku nepřijala.

S nadsázkou je spojen jeden problém, na který se dá slušně doplatit - není možné v jednom textu střídat běžný přístup k popisu a ději, a pak najednou použít nadsázku. To by možná nepochopil ani čtenář se smyslem pro humor.

 


PŘÍPAD (skoro detektivní) NESPRÁVNÉHO POUŽITÍ NADSÁZKY:

 

Jednou takhle na podzim roku 1980 se v Táborovém ohni MS objevil text nazvaný "HOTO-VÁ VĚC" s fotografií trampů jdoucích do lesa ve společenském oděvu. Text byl následující:

 

 

"V neděli 21.září se turisté, horolezci a trampové v okolí Býčí skály v Moravském krasu nestačili divit. V lese i mezi skalami potkávali prvních devět členů právě založeného hnutí obrody trampského odívání (zkratka HOTO). Nutnost tohoto hnutí zákonitě vyplynula ze stagnující úrovně jednotvárného trampského odívání. Zelené košile, maskáče, hnědé manšestráky nebo vybledlé džíny - není to ostudné mezi pestrými barvami květin, motýlů či ptáků? HOTO přichází s převratnými názory na trampskou módu. S heslem "do přírody ve společenském oděvu!" vyrážejí jeho stoupenci v oblecích či dlouhých šatech a s uskou nebo kletrem na zádech do lesů, vod a strání, aby tak prokázali svou lásku a úctu k mocné čarodějce přírodě, která nás každý týden přijímá (nevhodně oblečené) do svého království a stále znovu a znovu překvapuje svou krásou, ke které chceme svým oděvem také přispět. Nezalekněte se podivných pohledů a uštěpačných poznámek svých kamarádů i kolemjdoucích, vezměte si příklad z naší fotografie, prohledejte skříně svým rodičům i prarodičům a vyrazte na vandr tak, jak se sluší a patří. Jana Brno"

 

Řeklo by se - normální recese, jakých v té době byly tucty. V čem je problém? V tom, že se později v MS objevily dva odmítavé čtenářské ohlasy:

 

"V MS č. 44/1980 vyšel v Táborovém ohni příspěvek o HOTO - hnutí obrody trampského odívání. A hle:

Jaké bylo moje zděšení, když jsem si přečetla článek HOTO-VÁ VĚC. Zažila jsem už dost blbůstek, ale takovou s prominutím blbost jsem ještě neviděla. Jezdím ven od svých 16 let, byla jsem svědkem velkých přeměn v trampingu a bláhově jsem se domnívala, že mě už nemůže nic rozházet. Ale toto na mne zapůsobilo jako bomba shozená do nejmírumilovnější části naší země. Jana píše, že chtějí uctít krásu a vážnost přírody, ale podle mne si z ní dělají legraci. Já jsem se vždycky snažila uctít přírodu prací. Pořádala jsem různé lesní brigády, věnovala jsem se ochranářské práci, úklidu v lesích, padla na to spousta času, kterého nelituju. Ale nikdy by mě nenapadlo si na sebe obléct večerní šaty a vyrazit ven jako nějaký šašek. Nechápu Janu, jak mohla označit zelené barvy za nevhodné oblečení. To je jako bychom šli do divadla v montérkách. Připadá mi, jako by tito mladí lidé neměli ruce, a proto chtějí na sebe upozornit tímto způsobem. Možná, že se mnou nebude někdo souhlasit, ale když se to vezme prakticky, chtěla bych tuto partii vidět v neděli večer, když se vraceli. Jistě bychom hledali, které šaty byly bílé a který smoking byl čistý. Nebo plánují vždy přespání v hotelu? Chtěla bych vidět ty dámy v jejich vhodném oblečení, jak šplhají do skalnatých kopců a scházejí do lesnatých údolí právě v kraji, který tu neděli navštívili. Nebo budou pořádat vandry jen po silnici? ZULA, Brno

 

Přečetli jsme si článek a byli jsme z něj mírně šokováni. Jana mj. píše o stagnaci a nevhodném oblečení dnešních trampů a zamýšlí se nad tím, zda je vhodné v tomto oblečení vyrážet do přírody. Dokonce se ptá, jestli to není ostudné. Původní tramping vznikal především z lásky lidí k přírodě ve snaze porozumět jí a naučit se s ní sžívat. Tomuto účelu se postupně přizpůsobovalo oblečení, samozřejmě ve spojení s praktičností. Trampský oděv, aby vyhovoval svému účelu, měl by s přírodou ladit, aby nenarušoval její přirozený řád. Nedovedeme si dost dobře představit, jak někdo kdo chce přírodě pomáhat, se prodírá lesem, brodí potokem nebo leze po skalách ve "společenském oděvu". Myslíme si, že celý článek HOTO je navíc stylizován tak, aby se mohl trampů dost dotknout. Osobně si myslíme, že nerozhoduje, jak je tramp oblečen, ale jak se v přírodě chová a hlavně co k přírodě cítí.

SLÁVEK, DANA, KLAUN, BANJO, Brno"

 

Můžeme vycházet z těchto textů a v naší instruktáži o psaní humoru prakticky vyzkoušet, jak funguje nesprávně nastavená nadsázka. Položíme si otázky:

 

1. Původní článek "HOTO-vá věc" obsahuje nadsázku, tudíž se jedná o humor. Jak je možné, že to více čtenářů nepochopilo? Je nadsázka nastavena příliš slabě?

2. Jsou ohlasy na článek předem domluvené, ale jejich pisatelé neměli smysl pro humor, a tudíž ve svých reakcích nebyli schopni nadsázku vytvořit (viz věta "já jsem se vždycky snažila uctít přírodu prací")?

3. Jsou ohlasy na článek myšleny opravdu vážně? A když jsou, jak tedy psát humor, jak silná má být nadsázka, aby všichni čtenáři pochopili, že teď se mají bavit?

 

 Toto zkoumavé rozebrání recesistického článku z roku 1980 má jeden důležitý úkol - ukázat autorům začátečníkům, jak je složité, pracné a hlavně nevděčné psát humor. A to jsme teprve u nadsázky!

 

Pokračování příště

 


 

 

 

Krásné Vánoce a šťastný nový rok

přeje svým věrným čtenářům

 

Trapsavecký deníček

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trampská literární soutěž

o Zlatého Trapsavce

Soutěž na témata trampská, toulavá a přírodní, určená pro každého, kdo se chce podělit s kamarády o své pocity a zážitky z vandrů v literární podobě. Soutěž k sobě přitahuje stovky trampingu milovných autorů od roku 1971.

 

3. ročník - 1973

4. ročník - 1974

5. ročník - 1975

6. ročník - 1979

7. ročník - 1980

8. ročník - 1982

9. ročník - 1983

10. ročník - 1984

11. ročník - 1985

12. ročník - 1986

13. ročník - 1987

14. ročník - 1988

15. ročník - 1989

Informace o trampské literární soutěži o Zlatého Trapsavce najdete na

www.trapsavec.cz

Odkazy na stránky trapsavců

Eva Šklíba Obůrková

Míra Valina

d´Ady

Jan Akela Drnek

Ilka Pacovská

Miloš Hlávka

Jan Frána - Hafran

Mladé Tužky

Literární klub českého západu

 


 

 

Kapely, které hrávaly v 70. - 80. letech u trapsaveckých ohňů

Chrpa Chrudim

Cestáři Praha

Ozvěna Brno


 

 

Nejvíce navštěvované stránky  v měsíci listopadu:

 

1.

Příběh jednoho kresleného vtipu (Wabi Ryvola na svojšickém Slunovratu 1984)

2.

Povídka: "Jak jsem se stal trampem"

"Tramp a dítě" - písnička z rádia

3.

Povídka: "Spacák pro dva"

Jizerské hory skrývají trampské tajemství ...

4.

"Co jsem našel v lese"

"Napiš mi něco do cancáku, kamaráde ..."

(vzpomínka na jistý nezbytný vandrácký doplněk)

5.

Povídka: "Noc v pustinách"

 


 

 

Zvadlo na www claimy

Ještě nevíte, kam se z Trapsaveckého deníčku odklikat? Vyberte si:

 

Canc na rozloučenou:

"To, že se jednoho dne pustím do psaní vlastní knihy, jsem věděla už několik let. Vždycky to byl můj velký sen a cíl. Jen mi zatím "chybělo" příhodné téma na knihu."

                                                        - z literárního blogu

Povídka: "Noc na Strážné hoře"

(listopadové putování za potlachovou nocí )

Skály kolem Nebáku ještě nezapomněly

(stopy trampů u jeskyně Margareta)

Trapsavcem snadno a rychle:

"Nenechte je přemýšlet!"

(jak postavám zatrhnout rádoby přemýšlení)   

Na vandr s kloboukem (a nikdy jinak)

(co způsobila rada v jistém časopise pro ženy)

Praktické rady pro začínající kloboukářky

Trapsavcem snadno a rychle:

"Když postavy promluví IV."

(co bylo dřív - přímá řeč, nebo skutek?)   

Historická črta: "Indiánské léto"

Znamení divočiny

(symbol z pusté rokle)

Trapsavcem snadno a rychle:

"Když postavy promluví III."

(každý mluví jak mu bylo dáno)   

Vzpomínka na Juana

(páté výročí od úmrtí nejlepšího trapsaveckého básníka Jaromíra Juana Hlavatého)

Trapsavcem snadno a rychle:

"Když postavy promluví II."

(hovořit, hovořit a hovořit - a mít o čem)   

V roli smutného trampa

(filmová povídka "Pavučina")

Trapsavcem snadno a rychle: "Když postavy promluví"

(co bylo dřív - přímá řeč, nebo skutek?)   

Povídka: "Noc pod balvanem"

Památka na "šestačtyřicátej"

(zajímavá rytina v Podkosti)

Trapsavcem snadno a rychle: "Dobrá rada nad zlato"

(prospěšný trik s knížkou z antikvariátu)   

Povídka: "Snídaně s ropušákem"

"Čtivost - nejlepší vlastnost povídky III"

(Co s nezbednou čárkou, a kouzlení s časem může za všechno)

Historická črta: "Můj vlak"

(povídka z roku 1974)

"Čtivost - nejlepší vlastnost povídky II"

(Je obrazné přirovnání báječný pomocník, nebo povídkám škodí jak může? Za klopýtavost mohou zbytečná slova)

"Od začátečníků na pult knihkupectví"

(jedna dlouhá trapsavecká cesta)

Ukázka z knihy: "Bajonet po Němcích"  

 

Báseň: "Rozhodnutí" - Kazatel            

"Čtivost - nejlepší vlastnost povídky"

(Každá věta vychází z konce věty předchozí! Rytmus dodá plynulost!)

Báseň: "Čekání" - Houla

Povídka: "Vandr splněných přání"

Nesnímej svůj stetson

(neblahý dívčí zvyk)

Trapsavcem snadno a rychle: "Placaté křoví"

(Copak nám dělají postavy v pozadí? Nejspíš nic.)

Povídka: "Zpráva o stavu trampingu

              v T.O. Rudá tvář"

Trapsavcem snadno a rychle:

 "Chytrého nebrat! A když, tak ať nemluví!"

(Když má být hlavní hrdina chytřejší než autor...)

Povídka: "Kidova báseň"

Se špínou do tramvaje a do Večerní Prahy

(začouzený problém při cestování)

Trapsavcem snadno a rychle:

 "Nerozptylovat kratičkou charakteristikou"

(o vedlejších postavách není nutné vědět všechno)

Povídka: "V poledním slunci"

Případ čaje z jehličí

(drobnůstka z Mladého světa šedesátých let)

Trapsavcem snadno a rychle:

"Úprkem pryč od archetypů!"

(jak narušit předvídatelné povahy obvyklých postav)

Povídka: "Dívka s kytarou"

Trapsavcem snadno a rychle:

 "Jak vytvořit prostor (a nezabloudit)"

(rozmístění postav v popisované scéně)

Spacák nebo deka podle Jevgy

(vzpomínka na neštěstí na Ohři)

"Vozit nebo nevozit" - Jevga

(jak spacáky ovládly trampské noci)

Trapsavcem snadno a rychle: "Pozadí se ošidit nedá"

(kolem hlavního hrdiny kolotá běh okolního světa)

Lída, její sestřenice a všechny ostatní

(Vzpomínka na Houlu - dvacet pět let od jeho smrti)

 

Trapsavcem snadno a rychle:  

"Záludnost laciných vět"

Vzpomínka na Rozkoš

(připomínka Juanových podzimních slezin)

Báseň: "Najít cestu k múze" - Kytka

Povídky:  "Volání osady"

"K R U C I N Á L !   řekla vévodkyně" - Briggi

"Mé podnikání s Juanem" - Robin

"Ve vlasech Tapiných cest"

(připomínka životního výročí známé autorky)

Kam na Tapiny povídky

Povídka: "Noc, ve které tančí víly"

Kouzelná píseň pro den, kdy neustává déšť

(magická vlastnost písničky "Kapkami si déšť")

Trapsavcem snadno a rychle:

"V zajetí děsivých grimas"

Dlouhé roky v přízni Zlatého pidižvíka

(vzpomínky na Velká Zlatá Stěhování)

Zlaté legendy v Trapsaveckých Miniaturách

Trapsavcem snadno a rychle:

"Předbíhat nebo nepředbíhat?"

Povídka: "Kytara"

Trapsavcem snadno a rychle: "K čemu je ten platan?"

Před padesáti lety

zaplanul "Táborový oheň"

Trapsavcem snadno a rychle: "Už je to zase tady"

Povídka: "Skála osadních slibů"

Trapsavcem snadno a rychle:

"K ohni raději nechoďme"

Povídka: "Studánka"

Trapsavcem snadno a rychle:

"I hrdina má své mouchy"

Povídka: "Korbílek pro Péťu"

Trapsavcem snadno a rychle:

"Literární tramp žije na hranici možností"

"Cesty hrnečků" - vzpomínky na Juana

(v srpnu 2012 zemřel nejlepší trapsavecký básník Jaromír Juan Hlavatý)

Báseň: "Plechovka 17.srpna 2012" - Miky Marusjak

Povídkový miniseminář jednoho porotce

(porotovací dozvuky 38.ročníku soutěže)

Jak se čtou povídky (proč se povídkám nerozumí)

Houlův letní úvodník (z časopisu "Šmatlavá stopa", 1986)

Trapsavcem snadno a rychle:

"Velmi vítaný precedens"

Trapsavecká slavnost v Horním Jelení

Báseň: "Ueska" - Hanka Hosnedlová

Trapsavcem snadno a rychle: "Sekeru do ruky!"

Miroslav Miky Marusjak: "Když koleje duní, slyším underground"

Povídka: "Pepánek" - Miky Marusjak

"Lahůdka pro trapsavecké labužníky"

Vzpomínka na Houlu k nedožitým šedesátinám

(málo známé fotografie a texty)

Povídka : "Chudinka Hardy"

(z druhého vydání "Tajností skalkového lesa")

Trapsavcem snadno a rychle: "Povídkový dotazník"

Podzimní slezina na Rozkoši

(ze sleziny trapsaveckých pamětníků, povídání o poezii, próze a muzice, a hlavně o fríských koních)

Briggi: "Stáří je..." (povídka)

Krásné jubileum - vyšlo sté číslo Puchejře!

Povídka na léto (strašidelná): "Vítězka ankety"

Básničkový srpen - o vlaku čekajícím na volno

 (báseň "Vlak v kukuřičném poli" od J.Holoubka)

Na webkových cestách - KáPéZetky se množí

Trapsavcem snadno a rychle:

"Povídky prorostlé houbou zvanou začátek"

Trapsavecký oheň sedmatřicátý

Vyhlášení výsledků aktuálního ročníku soutěže. Křesty nových Aťčiných knížek, napínavý souboj povídkářů o hlavní cenu, a tak podobně...

Povídka: "Vtípky generála Trychtýře"

(povídka lákající čtenáře ke sbírce "Sever proti Jihu v restauraci Na Vyhlídce")

"Příběh jedné výstavky - dnes čepuje Tom"

Výběr kreslených vtipů z prehistorických dob Trapsavce (Kavče a Tom)

Trapsavcem snadno a rychle:

"Podlehnout nebo nepodlehnout?"

Nenápadný Houla v časopise "Mladý svět" - Houlovy fotografie ve žlutém čtverci

"Zrcadlo" - Houla

Na webkových cestách - snění na košilích (patchwork)

Trapsavcem snadno a rychle:

"Povídka od hlavy k patě"

Juan na rádiových vlnách

Povídka: "Hádanka pro šerifa Dršku"

(aneb co způsobil nesrozumitelný zápis v cancáku šerifa T.O. Padesát metrů od hospody)

Dávný příběh (skutečný) - tragické události na středním Slovensku před třiceti lety

Fišárková mezi akvarely (nová sbírka povídek Míry Valiny)

Na webkových cestách - zastávka u Bohouška

Trapsavcem snadno a rychle: "Prokletí mobilu"

Báseň: "Bílá neznámá" - Juan

Psavecká slezina u Juana

"Pátek"

(Juanova báseň ze sbírky "Lovec něžných strun")

Trapsavcem snadno a rychle: "Až do krajnosti..."

Přiložené polínko (zajde tramping na úbytě?)

Trampové na území hrdinů (trampská expozice v Národním památníků na Vítkově)

Trapsavcem snadno a rychle:

"Z tohohle místa Stožec vidět není"

Povídka: "Večer u rybníka blízko hospody"

"My Rifle, my Pony and me" a dívka s jablkem  (písnička z filmu "Potlach")

Trapsavcem snadno a rychle:

"Sasanka hajní nebo kytka u cesty?"

Putovní výstava "Stoly spisovatelů"

O Plzeňákových plackách

Příběh jednoho kresleného vtipu (Wabi Ryvola na svojšickém Slunovratu 1984)

Tichý dech romantiky (o recenzi na Paulíkovu "Arizonu", napsané před osmdesáti lety)

Trapsavcem snadno a rychle:

"Pohled nahoru, pohled dolů!"

Povídka: "Nejstrašnější trampský slovo"

Trapsavcem snadno a rychle: "Smrt příživnickým příslovcům!"

Tramping před pětačtyřiceti lety na rozcestí - o protitrampském článku ve Večerní Praze v roce 1963 a odezvě, jakou vyvolal

Trapsavcem snadno a rychle:

"Autocenzurou k výšinám"

Renesanční podzim u Juana - psavecká slezina a křest sbírky básní Jaromíra Juana Hlavatého

Pro sběratele - avalonské edice

Trapsavcem snadno a rychle: "Polštářová slůvka"

O expedici Přežití 1979 - příběh výpravy, která věřila, že nemít nic k jídlu je největší dobrodružství samo o sobě. Jak se ukázalo, byla to pravda.

Povídka: "Tajnosti skalkového lesa"

Trapsavcem snadno a rychle: "Stále stejná slova"

Povídka: "Slunce Jihu a Zář Severu"

Před čtyřiceti lety - knížka "Potlach"

Trapsavcem snadno a rychle: "Kouzlo setrvačnosti"

Povídka: "Vandr s Toulavým koněm"

Na vandru s kloboukem

Trapsavcem snadno a rychle: "O práci spisovatele"

Povídka: "Na jaře"

Každá sudá sobota ...

Trapsavcem snadno a rychle:

"Nebojte se svého hrdiny"

Povídka: "Šerifka"

Dívky na vandru

Trapsavcem snadno a rychle:

"Žhavé srdce, chladná mysl"

Povídka: "Takhle do vlaku nemůžeme"

Legenda o Irčanovi

Trapsavcem snadno a rychle:

"Dialog je jak posunovací lokomotiva ..."

Povídka: "Příliš zdařilý vandr"

Trapsavcem snadno a rychle:

"Tajemství kruhového pohledu"

Novoroční předsevzetí

Povídka: "Novoroční"

Trapsavcem snadno a rychle:

"Kdo je hlavním hrdinou? Já nebo on?"

Balada lesní štědrovečerní

Povídka: "Dáreček"

Trapsavcem snadno a rychle:

"Pozor na první čtyři věty!"

Povídka: "Noc v pustinách"

Trapsavcem snadno a rychle:

"Pošlete svého hrdinu na vandr! A mějte ho rádi!"

Povídka: "Slavnost pod mostem"

"Ať rozhodne první trampská ..."

Povídka: "Spacák pro dva"

Jizerské hory skrývají trampské tajemství ...

Povídka: "Čekání na vlak"

Domovenka, nůž a tele ...

Nejen tele a usárna

Povídka: "Jak jsem se stal trampem"

"Tramp a dítě" - písnička z rádia

Povídka: "Večer pro trampku"

Jak se šerif T.O.Černý bůvol naštval na Večerní Prahu

Povídka: "Co jsem našel v lese"

"Napiš mi něco do cancáku, kamaráde ..."

Cancákový fenomén