Trapsavecký deníček píše Jaroslava Kavče Šálková. Je to prostor pro vlastní povídky, kreslené vtipy a vzpomínky z dávno

 zašlé  minulosti.

Ve vzpomínkovém albu vytvořeném podle záznamů starých deníků je zachycen průběh šestnácti let trampské literární soutěže o Zlatého Trapsavce.


Úvodní strana


V březnu 2017 byla ukončena činnost Nakladatelství Rodocapsa.

 

Za šest let báječné

hry na trampské úředně evidované autorské vydavatelství se podařilo nabídnout čtenářům dvanáct titulů - především sborníčků povídek a poezie.

Všechna vydání  včetně dotisků jsou rozebraná.

 


 

Trapsavcem

 snadno a rychle

 

Jednotlivá vydání deníčku jsou protkána dobrými radami pro začínající povídkáře. Tyto rady jsou sesbírány z vlastních zkušeností za dlouhé roky psaveckého tvoření nebo porotování v trampské literární soutěži o Zlatého Trapsavce.

Případné názorné ukázky  jsou smyšlené.

 

 

Ve formátu pdf volně přístupná oblíbená

příručka pro začínající

povídkáře

 


 

 

 

Jak se píše

vodácká povídka

 

o o o

 

Pomůcka pro autory přispívající do vodácké literární soutěže "KENYHO VOLEJ"

 

 


 

 

Galerie

kreslených vtipů

v Trampském magazínu

 


 

 

 

Avalon kdysi zahájil vydávání sbírek trapsaveckých autorů,

 což byl velice záslužný počin. Současní organizátoři Trapsavce dovedli možnost publikování 

 k dokonalosti v tzv. Miniaturách. Více

v Knižních novinkách na www.trapsavec.cz

 

 

 


 

 

Pro milovníky pískovců

jedině časopis

 

Vitamín Kř!

 


 

 

Komiks Toma Zvědělíka podle trampských povídek vydal Avalon v roce 2012. Stále je možné ho získat.

 

Více v obchůdku Trampského magazínu

zde

 


 

 

 

V klasických komiksech  Marko Čermáka vydávaných v nové podobě se v č. 4 objevuje i příběh Rower Hogan II, a v č. 5 dva díly dívčího komiksu "Plamínek"

více na

 

www.intercrosse.eu

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Canc na uvítanou:

Ulejt si kousek slunečního tepla

A mít ho pořád schovaný

V šuplíku mezi fotkama,

tabákem a úsměvy

Co připomínaj,

že nic netrvá věčně

     -  Coura, z básně "Napořád",

 

     Víkendové čtení s napětím a humorem

 

Pokud ještě některý čtenář Trapsaveckého deníčku nemá v příruční cestovní knihovně  tři detektivní příběhy vydané v nakladatelství Václava Vávry s jednotným názvem

 

BAJONET PO NĚMCÍCH

 

může je získat v knižních e-shopech: 

  www.intercrosse.eu,

  www.trampsky-magazin.cz

 

Brožovaná kniha má 184 stran a ilustroval ji známý malíř a ilustrátor Marko Čermák.

Ukázka z knihy

Recenze

Běžná cena je 179 Kč

 

Nejvíc napínavý záběr při křestu "Bajonetu po Němcích"

na trapsaveckém ohni 2017

 

     Povídka: "Kamarád oheň"

 

Večer se vplížil do skalkového lesa. Na campu nesměle vzplanul ohníček.

„Hoř pořádně,“ pobídl ho tramp, „hoř, ať tu nejsem sám.“

Oheň poslušně olízl klacíky a zasvítil. Tramp si ohřál fazolovou konzervu a uvařil kávu.

„Je nám zase dobře,“ pochválil si. Spokojeně se rozložil na spacáku vedle ohniště, povečeřel, a potom klábosili, on a oheň. Mluvil jen tramp a oheň poslouchal, a občas souhlasně zaševelil.

Rejsek s veveřákem na divnou dvojici zírali zpod větví a trampa litovali.

„To má z toho, že je tak vopuštěnej,“ rozumoval rejsek. „Povídá si s vohněm a vaří patlaninu, jakoby nevěděl, že my jsme zvyklí na buřty, salámy a párky!“

Veveřák poznamenal, že nahoře ve skalách chodí taky jeden opuštěnej. Chodí a kouká po lese dalekohledem, a z jeho žracáku vykukují místo buřtů lejstra. Co se týče jídla, mohli by si rozumět.

„Měli bysme je seznámit,“ pokračoval veveřák, „aby se z nich stali kamarádi a přestali dělat hlouposti, jako je brumlání do ohně nebo prohlížení houštin z dálky, když může jít blíž a jsou vidět taky. A nakonec - třeba společně začnou vařit něco pořádnýho!“

„Ten druhej je taky tramp?“ ujišťoval se rejsek.

„Samozřejmě,“ potvrdil veveřák, „je v zeleným a má něco na rukávě.“

Tramp dopil kávu, odložil plecháček a začal si přerovnávat svoje drobnosti. Z koženého ozdobného pouzdra vytáhl útlou tmavě červenou knížečku.

„Tohle je občanka,“ vykládal ohni, „tu ti nedám k jídlu, tu potřebuju. Kousek z ní přečtu. Třeba přehled zaměstnání, to se pobavíš.“

„Vidíš ho, blázna,“ zvolal veveřák, „recituje vohni z knížky! Nejvyšší čas ho seznámit.“

Problém, jak přilákat samotáře s dalekohledem za novým kamarádem, se vyřešil snadno. Z bludiště skalních hnízd rejsek přitáhl vyzáblou opelichanou kavku.

„Dej čvaňháka,“ zachraptěla kavka.

„Dám dva,“ nabídl veveřák, „když se to povede.“

„Pche,“ uchechtla se kavka, „co by se nepovedlo?“

Samotář s dalekohledem přihlížel nahoře ve skalách, jak si zapadající slunce stele pelech do borovic skalkového lesa, když se z trávy ozval hrubý drnčivý hlas:

„Nazdarrr, brrrácho! Čau, votrrroku!“

Někomu ulétl papoušek, pomyslel si samotář a vrhl se za hlasem. Houštím a stezkami ve skalách se plížil za chraplavými skřeky, až byl doveden k trampskému ohni. Viděl, co viděl, a zapomněl na toulavého papouška. Přestavil se a přísně požádal:

„Dejte mi ten občanský průkaz, když už ho držíte v ruce!“

Tramp pochopil, kolik uhodilo.

Rejsek s veveřákem se radovali, že opuštěný tramp už neukazuje knížku ohni, ale novému kamarádovi. Nechali ty dva utužovat kamarádství a táhli lesem, a vzájemně se pasovali na dobrodince vandráků.

„Tohle musíme dělat častěji,“ liboval si rejsek, „aby v našem lese nebyl nikdo sám.“

Skalkový les šel spát. Veveřák s rejskem se ztratili v temnotě svých lovišt, hvězdy zářily, a v dálce pohoukával motorák. Kousek za kukuřičným polem je vlaková zastávka. Tam, co jsou lavičky, škrtla zápalka a ve tmě zasvítil plamínek. Tichý hlas k němu praví:

„Tohle je, kamaráde, stvrzenka o zaplacení pokuty. Budeš to jíst hned, nebo až potom?“

 

 

                                      

 Století trampingu v Kulíkově kalendáři

 

Kulíkův obchod kávou vydal v roce 1932 veselý kalendář, plný povídek a kreslených vtipů. Jedna z těchto kreseb nesla i dobový humor trampský. Malý hošík běží k matce, tlačící před sebou dětský kočárek, a zděšen volá: "Jé, mamí, cikáni!" Maminka hošíka odbývá slovy: "I to nejsou, hloupý! To jsou trampové!"

Zásluhou prostinkého vtipu máme mimořádně dobře vykresleno vybavení a ústroj trampů třicátých let. Až se čtenář musí ptát, zda autor kresby signovaný FF (na obrázcích v kalendáři se podílelo více kreslířů) sám nebyl v té době trampem. Vidíme tu batohy, deky sbalené do bandalíru, sekyrku, žebradlo, kotlík, plechové hrnky, atd. Samotné postavy trampů toulavé cikány nepřipomínají, jsou to spíše vytrénovaní sportovci - jejich svalnaté nohy dupou tak, až se v obláčcích víří prach cesty. Zajímavé jsou tyče nebo hole, které nesou s sebou. Snadno z jejich pomocí někde u vody postaví stan, a není nutné brát na stavbu klacky z lesa, který třeba někomu patří. Kulíkův veselý kalendář na rok 1933 se dá získat v antikvariátech a není tak úplně zbytečné ho mít. Obsahuje šestnáct barevných ilustrací od Zdeňka Buriana.

 

       Klučík: "Jé, mamí, cikáni!"

       Matka: "I to nejsou, hloupý! To jsou trampové!"

 

 

 Trapsavcem snadno a rychle

(dobré rady pro začínající povídkáře)

 

Jak nespadnout do propasti JÁSTVÍ

 

Podíváme-li se na žebříčky domácích knižních hitparád, zjistíme, že  vyprávění o skutečně prožívaných problémech autorova soukromého života obvykle sklidí největší úspěchy. Čtenáři rádi nahlédnou nejen do nitra jiného člověka (zvláště toho, kdo chodí rád s kůží na trh), ale i do jeho ložnice, koupelny, skříně manželky, botníku  milenky, úkrytu dárků k Vánocům a rodokmenu psa. Všechno poctivé a skutečné, jenom trochu přibarvené city a pocity, někdy humorně, někdy ironicky, někdy ublíženě, někdy tragicky. Autorovo JÁ je rozhodující. V takovém osobním příběhu se autor neohlíží na čtenáře, píše si co chce, a na čtenáři je, aby se začetl a přizpůsobil. Podvolení se cizímu soukromému životu, vlastně špehování, čtenáře zpočátku láká. Ale pokud autor takových osobních "špehovacích" knih napíše víc, čtenáři si řeknou "no, už o autorovi nebo autorce víme dost, už nás jeho nebo její nitro a rodina nezajímají" a nabídka nové knihy ve stylu "jáství" nenajde u čtenářstva příslušnou odezvu.

Ovšem styl "jáství" si nesmíme plést s tzv. ich-formou, která se používá pro popisování pocitů hlavního hrdiny. Například ich-forma by se velmi nehodila pro "Babičku" Boženy Němcové, protože by nemohla vyprávět tak obšírně o Viktorce, a závěr s kněžnou za záclonou by také nebyl možný. Naproti tomu Jan Neruda ve slavném fejetonu "Kam s ním" ich-formu potřebuje pro vyjádření utrpení se slamníkem velmi nutně. V porovnání s ich-formou je "jáství" vůči čtenáři bezohledné přiblížení nitra a konání autorova se všemi stesky a pikantními důvěrnostmi, o které leckdy čtenář ani tak moc nestojí.

"Jáství" se bohužel vyskytuje i v povídkách trapsaveckých začátečníků. Tady k tomu psavce láká, že pro trampského čtenáře je žádoucí vandrovní pocity vzájemně sdílet, ať jsou jakékoli. "Jáství" se objeví snadno, když autor  brání svou povídku větou "Ale takhle se to opravdu stalo!" I pro začátečníky je lépe než užívat myšlenkově zaplevelené a  do svých problémů zahleděné povídání ve stylu "jáství" promyslet své prožitky podle pravidel povídky, použít ich-formu a přísně dodržovat kázeň ve smyslu: chce neznámý čtenář číst opravdu tohle, tak jak jsem to napsal?

Slibme si, že bez ohledu na lákání literárních žebříčků zůstaneme věrni pořádnému dobrodružnému příběhu. Osobní důvěrnosti hlavního hrdiny popíšeme podle jeho určené nátury, a nic a nikdy nás nesvede k "jáství". Slibme si, že budeme mít na paměti, že hlavní hrdina nejsme my, ale postava sestavená z našich představ a životních zkušeností!

 

 

 

Trampská literární soutěž

o Zlatého Trapsavce

Soutěž na témata trampská, toulavá a přírodní, určená pro každého, kdo se chce podělit s kamarády o své pocity a zážitky z vandrů v literární podobě.

Soutěž přitahuje stovky trampingu milovných autorů od roku 1971.

 

3. ročník - 1973

4. ročník - 1974

5. ročník - 1975

6. ročník - 1979

7. ročník - 1980

8. ročník - 1982

9. ročník - 1983

10. ročník - 1984

11. ročník - 1985

12. ročník - 1986

13. ročník - 1987

14. ročník - 1988

15. ročník - 1989

Informace o trampské literární soutěži o Zlatého Trapsavce najdete na

www.trapsavec.cz

Odkazy na stránky trapsavců

Eva Šklíba Obůrková

Míra Valina

d´Ady

Ilka Pacovská

Miloš Hlávka

Jan Frána - Hafran

Mladé Tužky

Literární klub českého západu

 


 

 

Kapely, které hrávaly v 70. - 80. letech u trapsaveckých ohňů

Chrpa Chrudim

Cestáři Praha

Ozvěna Brno


 

 

Nejvíce navštěvované stránky  v měsíci říjnu:

 

1.

Povídka: "Spacák pro dva"

Jizerské hory skrývají trampské tajemství ...

(o hledání campu zvaném Island)

2.

Povídka:

"Jak jsem se stal trampem"

"Tramp a dítě"

- písnička z rádia

3.

Před padesáti lety

zaplanul "Táborový oheň"

4.

Povídka: "Čekání na vlak"

Domovenka, nůž a tele ...

5.

"Ve vlasech Tapiných cest"

(připomínka životního výročí známé autorky)

 


 

 

Zvadlo na www claimy

Ještě nevíte, kam se z Trapsaveckého deníčku odklikat? Vyberte si:

 

Canc na rozloučenou:

"Nejsem sice tramp, ale tam někde uvnitř odmala zůstalo ve mně cosi, co mě spojuje s těmi, kteří rádi jezdí do přírody, dovedou ji nejen obdivovat, ale rozumějí jí a chrání. Těmhle správným klukům a holkám moc fandím, a tak trochu jim i závidím. Vždycky jsem toužila být jednou z nich, najít mezi nimi své nejlepší kamarády. Nepodařilo se mi to a už asi zůstane u nesplněného snu, jelikož mám již 23 let..." 

                                                                 - Dina, TO MS, 1973

Povídka: "Hladounova pánev"

(příběh zvířátek ze skalkového lesa )

Deset let na internetu

(Jubileum Trapsaveckého deníčku)

... před padesáti lety se bojovalo za texasky

(dopis čtenáře z Večerní Prahy)

Varianta textu písně Rio Bravo

(Moje puška, kůň můj a já)

Jak těžce se píše humorná povídka IV

(Trapsavcem snadno a rychle - tentokrát humoristou ztěžka a pomalu - závěr)

"Na jaře" - učební pomůcka

(první příběh zvířátek ze skalkového lesa)

Památky ze skalních koutů

Povídka: "Tajnosti potlachové noci"

(nultý příběh zvířátek ze skalkového lesa  )

Jak těžce se píše humorná povídka III

(Trapsavcem snadno a rychle - tentokrát humoristou ztěžka a pomalu - postavy)

"Obraz" - báseň od Seňora

Historická črta: "Povídka o Pacindě"

(Nelehké cestování dívky na vandru )

Jak těžce se píše humorná povídka II

(Trapsavcem snadno a rychle - tentokrát humoristou ztěžka a pomalu - kontrast, odstín a ostatní)

"Znenadání" - báseň od Juana

Jak těžce se píše humorná povídka

(Trapsavcem snadno a rychle - tentokrát humoristou ztěžka a pomalu)

Případ (skoro detektivní) nesprávného použiti nadsázky v Táborovém ohni MS

(pravdivý příběh jedné nepovedené recese z r. 1980)

Povídka: "Noc na Strážné hoře"

(listopadové putování za potlachovou nocí )

Skály kolem Nebáku ještě nezapomněly

(stopy trampů u jeskyně Margareta)

Trapsavcem snadno a rychle:

"Nenechte je přemýšlet!"

(jak postavám zatrhnout rádoby přemýšlení)   

Na vandr s kloboukem (a nikdy jinak)

(co způsobila rada v jistém časopise pro ženy)

Praktické rady pro začínající kloboukářky

Trapsavcem snadno a rychle:

"Když postavy promluví IV."

(co bylo dřív - přímá řeč, nebo skutek?)   

Historická črta: "Indiánské léto"

Znamení divočiny

(symbol z pusté rokle)

Trapsavcem snadno a rychle:

"Když postavy promluví III."

(každý mluví jak mu bylo dáno)   

Vzpomínka na Juana

(páté výročí od úmrtí nejlepšího trapsaveckého básníka Jaromíra Juana Hlavatého)

Trapsavcem snadno a rychle:

"Když postavy promluví II."

(hovořit, hovořit a hovořit - a mít o čem)   

V roli smutného trampa

(filmová povídka "Pavučina")

Trapsavcem snadno a rychle: "Když postavy promluví"

(co bylo dřív - přímá řeč, nebo skutek?)   

Povídka: "Noc pod balvanem"

Památka na "šestačtyřicátej"

(zajímavá rytina v Podkosti)

Trapsavcem snadno a rychle: "Dobrá rada nad zlato"

(prospěšný trik s knížkou z antikvariátu)   

Povídka: "Snídaně s ropušákem"

"Čtivost - nejlepší vlastnost povídky III"

(Co s nezbednou čárkou, a kouzlení s časem může za všechno)

Historická črta: "Můj vlak"

(povídka z roku 1974)

"Čtivost - nejlepší vlastnost povídky II"

(Je obrazné přirovnání báječný pomocník, nebo povídkám škodí jak může? Za klopýtavost mohou zbytečná slova)

"Od začátečníků na pult knihkupectví"

(jedna dlouhá trapsavecká cesta)

Ukázka z knihy: "Bajonet po Němcích"  

 

Báseň: "Rozhodnutí" - Kazatel            

"Čtivost - nejlepší vlastnost povídky"

(Každá věta vychází z konce věty předchozí! Rytmus dodá plynulost!)

Báseň: "Čekání" - Houla

Povídka: "Vandr splněných přání"

Nesnímej svůj stetson

(neblahý dívčí zvyk)

Trapsavcem snadno a rychle: "Placaté křoví"

(Copak nám dělají postavy v pozadí? Nejspíš nic.)

Povídka: "Zpráva o stavu trampingu

              v T.O. Rudá tvář"

Trapsavcem snadno a rychle:

 "Chytrého nebrat! A když, tak ať nemluví!"

(Když má být hlavní hrdina chytřejší než autor...)

Povídka: "Kidova báseň"

Se špínou do tramvaje a do Večerní Prahy

(začouzený problém při cestování)

Trapsavcem snadno a rychle:

 "Nerozptylovat kratičkou charakteristikou"

(o vedlejších postavách není nutné vědět všechno)

Povídka: "V poledním slunci"

Případ čaje z jehličí

(drobnůstka z Mladého světa šedesátých let)

Trapsavcem snadno a rychle:

"Úprkem pryč od archetypů!"

(jak narušit předvídatelné povahy obvyklých postav)

Povídka: "Dívka s kytarou"

Trapsavcem snadno a rychle:

 "Jak vytvořit prostor (a nezabloudit)"

(rozmístění postav v popisované scéně)

Spacák nebo deka podle Jevgy

(vzpomínka na neštěstí na Ohři)

"Vozit nebo nevozit" - Jevga

(jak spacáky ovládly trampské noci)

Trapsavcem snadno a rychle: "Pozadí se ošidit nedá"

(kolem hlavního hrdiny kolotá běh okolního světa)

Lída, její sestřenice a všechny ostatní

(Vzpomínka na Houlu - dvacet pět let od jeho smrti)

 

Trapsavcem snadno a rychle:  

"Záludnost laciných vět"

Vzpomínka na Rozkoš

(připomínka Juanových podzimních slezin)

Báseň: "Najít cestu k múze" - Kytka

Povídky:  "Volání osady"

"K R U C I N Á L !   řekla vévodkyně" - Briggi

"Mé podnikání s Juanem" - Robin

"Ve vlasech Tapiných cest"

(připomínka životního výročí známé autorky)

Kam na Tapiny povídky

Povídka: "Noc, ve které tančí víly"

Kouzelná píseň pro den, kdy neustává déšť

(magická vlastnost písničky "Kapkami si déšť")

Trapsavcem snadno a rychle:

"V zajetí děsivých grimas"

Dlouhé roky v přízni Zlatého pidižvíka

(vzpomínky na Velká Zlatá Stěhování)

Zlaté legendy v Trapsaveckých Miniaturách

Trapsavcem snadno a rychle:

"Předbíhat nebo nepředbíhat?"

Povídka: "Kytara"

Trapsavcem snadno a rychle: "K čemu je ten platan?"

Před padesáti lety

zaplanul "Táborový oheň"

Trapsavcem snadno a rychle: "Už je to zase tady"

Povídka: "Skála osadních slibů"

Trapsavcem snadno a rychle:

"K ohni raději nechoďme"

Povídka: "Studánka"

Trapsavcem snadno a rychle:

"I hrdina má své mouchy"

Povídka: "Korbílek pro Péťu"

Trapsavcem snadno a rychle:

"Literární tramp žije na hranici možností"

"Cesty hrnečků" - vzpomínky na Juana

(v srpnu 2012 zemřel nejlepší trapsavecký básník Jaromír Juan Hlavatý)

Báseň: "Plechovka 17.srpna 2012" - Miky Marusjak

Povídkový miniseminář jednoho porotce

(porotovací dozvuky 38.ročníku soutěže)

Jak se čtou povídky (proč se povídkám nerozumí)

Houlův letní úvodník (z časopisu "Šmatlavá stopa", 1986)

Trapsavcem snadno a rychle:

"Velmi vítaný precedens"

Trapsavecká slavnost v Horním Jelení

Báseň: "Ueska" - Hanka Hosnedlová

Trapsavcem snadno a rychle: "Sekeru do ruky!"

Miroslav Miky Marusjak: "Když koleje duní, slyším underground"

Povídka: "Pepánek" - Miky Marusjak

"Lahůdka pro trapsavecké labužníky"

Vzpomínka na Houlu k nedožitým šedesátinám

(málo známé fotografie a texty)

Povídka : "Chudinka Hardy"

(z druhého vydání "Tajností skalkového lesa")

Trapsavcem snadno a rychle: "Povídkový dotazník"

Podzimní slezina na Rozkoši

(ze sleziny trapsaveckých pamětníků, povídání o poezii, próze a muzice, a hlavně o fríských koních)

Briggi: "Stáří je..." (povídka)

Krásné jubileum - vyšlo sté číslo Puchejře!

Povídka na léto (strašidelná): "Vítězka ankety"

Básničkový srpen - o vlaku čekajícím na volno

 (báseň "Vlak v kukuřičném poli" od J.Holoubka)

Na webkových cestách - KáPéZetky se množí

Trapsavcem snadno a rychle:

"Povídky prorostlé houbou zvanou začátek"

Trapsavecký oheň sedmatřicátý

Vyhlášení výsledků aktuálního ročníku soutěže. Křesty nových Aťčiných knížek, napínavý souboj povídkářů o hlavní cenu, a tak podobně...

Povídka: "Vtípky generála Trychtýře"

(povídka lákající čtenáře ke sbírce "Sever proti Jihu v restauraci Na Vyhlídce")

"Příběh jedné výstavky - dnes čepuje Tom"

Výběr kreslených vtipů z prehistorických dob Trapsavce (Kavče a Tom)

Trapsavcem snadno a rychle:

"Podlehnout nebo nepodlehnout?"

Nenápadný Houla v časopise "Mladý svět" - Houlovy fotografie ve žlutém čtverci

"Zrcadlo" - Houla

Na webkových cestách - snění na košilích (patchwork)

Trapsavcem snadno a rychle:

"Povídka od hlavy k patě"

Juan na rádiových vlnách

Povídka: "Hádanka pro šerifa Dršku"

(aneb co způsobil nesrozumitelný zápis v cancáku šerifa T.O. Padesát metrů od hospody)

Dávný příběh (skutečný) - tragické události na středním Slovensku před třiceti lety

Fišárková mezi akvarely (nová sbírka povídek Míry Valiny)

Na webkových cestách - zastávka u Bohouška

Trapsavcem snadno a rychle: "Prokletí mobilu"

Báseň: "Bílá neznámá" - Juan

Psavecká slezina u Juana

"Pátek"

(Juanova báseň ze sbírky "Lovec něžných strun")

Trapsavcem snadno a rychle: "Až do krajnosti..."

Přiložené polínko (zajde tramping na úbytě?)

Trampové na území hrdinů (trampská expozice v Národním památníků na Vítkově)

Trapsavcem snadno a rychle:

"Z tohohle místa Stožec vidět není"

Povídka: "Večer u rybníka blízko hospody"

"My Rifle, my Pony and me" a dívka s jablkem  (písnička z filmu "Potlach")

Trapsavcem snadno a rychle:

"Sasanka hajní nebo kytka u cesty?"

Putovní výstava "Stoly spisovatelů"

O Plzeňákových plackách

Příběh jednoho kresleného vtipu (Wabi Ryvola na svojšickém Slunovratu 1984)

Tichý dech romantiky (o recenzi na Paulíkovu "Arizonu", napsané před osmdesáti lety)

Trapsavcem snadno a rychle:

"Pohled nahoru, pohled dolů!"

Povídka: "Nejstrašnější trampský slovo"

Trapsavcem snadno a rychle: "Smrt příživnickým příslovcům!"

Tramping před pětačtyřiceti lety na rozcestí - o protitrampském článku ve Večerní Praze v roce 1963 a odezvě, jakou vyvolal

Trapsavcem snadno a rychle:

"Autocenzurou k výšinám"

Renesanční podzim u Juana - psavecká slezina a křest sbírky básní Jaromíra Juana Hlavatého

Pro sběratele - avalonské edice

Trapsavcem snadno a rychle: "Polštářová slůvka"

O expedici Přežití 1979 - příběh výpravy, která věřila, že nemít nic k jídlu je největší dobrodružství samo o sobě. Jak se ukázalo, byla to pravda.

Povídka: "Tajnosti skalkového lesa"

Trapsavcem snadno a rychle: "Stále stejná slova"

Povídka: "Slunce Jihu a Zář Severu"

Před čtyřiceti lety - knížka "Potlach"

Trapsavcem snadno a rychle: "Kouzlo setrvačnosti"

Povídka: "Vandr s Toulavým koněm"

Na vandru s kloboukem

Trapsavcem snadno a rychle: "O práci spisovatele"

Povídka: "Na jaře"

Každá sudá sobota ...

Trapsavcem snadno a rychle:

"Nebojte se svého hrdiny"

Povídka: "Šerifka"

Dívky na vandru

Trapsavcem snadno a rychle:

"Žhavé srdce, chladná mysl"

Povídka: "Takhle do vlaku nemůžeme"

Legenda o Irčanovi

Trapsavcem snadno a rychle:

"Dialog je jak posunovací lokomotiva ..."

Povídka: "Příliš zdařilý vandr"

Trapsavcem snadno a rychle:

"Tajemství kruhového pohledu"

Novoroční předsevzetí

Povídka: "Novoroční"

Trapsavcem snadno a rychle:

"Kdo je hlavním hrdinou? Já nebo on?"

Balada lesní štědrovečerní

Povídka: "Dáreček"

Trapsavcem snadno a rychle:

"Pozor na první čtyři věty!"

Povídka: "Noc v pustinách"

Trapsavcem snadno a rychle:

"Pošlete svého hrdinu na vandr! A mějte ho rádi!"

Povídka: "Slavnost pod mostem"

"Ať rozhodne první trampská ..."

Povídka: "Spacák pro dva"

Jizerské hory skrývají trampské tajemství ...

Povídka: "Čekání na vlak"

Domovenka, nůž a tele ...

Nejen tele a usárna

Povídka: "Jak jsem se stal trampem"

"Tramp a dítě" - písnička z rádia

Povídka: "Večer pro trampku"

Jak se šerif T.O.Černý bůvol naštval na Večerní Prahu

Povídka: "Co jsem našel v lese"

"Napiš mi něco do cancáku, kamaráde ..."

Cancákový fenomén