Dlouholetá účast v trampské literární soutěži o Zlatého Trapsavce byla inspirací k sepsání humorné a nadsázkou překypující příručky s užitečnými radami pro začínající spisovatele. Imaginární autor Pomalá Tužka se dozví, co si počít s nápadem, jak načrtnout povídku, skamarádí se s postavami svých povídek a naučí se mimo jiné odhalovat i "polštářová slůvka".

 

Text v pdf zde

PŘÍLOHA ILUSTRACE - NÁSTĚNKY

Jakkoli to zní směšně, nástěnka je pro spisovatele nepostradatelná. Byli jste někdy u kartářky? Správná jasnovidka má stůl pokrytý různými předměty. Cizokrajná pohlednice s obrázkem moře, šňůra korálů, vyřezávaná krabička s mysliveckým motivem, vázička se suchou růží, popelník zdobený sádrovým psíkem, háčkovaná dečka, lampička s proutěným stínítkem, neplatná mince, tlustý kocour, havraní brko a hrnek s kafem. To jsou ty správné atributy vhodné nejen pro kartářky, ale i pro spisovatele. Ovšem v našem případě neužíváme jasnovidecký stolek, ale obyčejnou korkovou nástěnku, jaká se dává nad pracovní stolky školáků. Pokud nemáme na nástěnku místo, stačí čtvrtka papíru na kreslení, vložená do psaveckého notýsku.

Na nástěnku patří všechny možné obrázky, výstřižky, fotky, mapky, přírodniny, papírky a kdoví co ještě. Celý obsah nástěnky by měl směřovat k povídce, která je právě tvořena. Úkolem nástěnky je zachytit atmosféru, v níž se budou postavy pohybovat, žánrovou čistotu příběhu, styl postav a přivolávat inspiraci.

Jak postupuje kartářka? Vyloží karty na stůl, pohlédne na pohlednici s mořskou zátokou a řekne: „Čeká vás, milý pane, dlouhá cesta.“ Krajka a korále přivolají kartářce myšlenku na novou známost, se kterou zákazník udělá štěstí. Neplatná mince pohovoří o bohatství, kocour dodá nápad na krutou zimu a hrnek s kafem poslouží k výpočtu ceny za věštbu. Podobně jako kartářka postupuje psavec při využívání nástěnky. Všechno co se týká prostředí povídky, stylového oblečení, nálady, podoby hrdinů by mělo viset na nástěnce!

 

Jako ilustrace k příručce jsou předvedeny různé druhy nástěnek, vždy s jiným zaměřením podle témat, která se objevují v trampských povídkách. S tématem romantickým, horrorovým, akčním a běžně lesně campovým. Pohlížením na nástěnku pracuje fantazie, nápady se jen množí, a psavec ve zvoleném žánru a stylu nezabloudí.

 

 

 

 

 

 

 


Recenze na Folktime.cz (3.září 2010)

 

Trapsavcem snadno a rychle je publikace, která s humorem a nadsázkou seznamuje zvídavé čtenáře s těžkostmi i radostmi nejen kolem psaveckého tvoření, ale naznačuje i ledacos ze zákulisí samotného Trapsavce.

Její autorkou je Jaroslava Šálková - Kavče, která ví moc dobře o čem píše, neboť je mnohonásobnou vítězkou Trapsavce a dalších trampských literárních soutěží a v prostředí Trapsavce se pohybuje od jeho prapočátků. Tedy ještě v dobách, kdy se příspěvky do Trapsavce psaly ještě psacím strojem a potřebný počet kopií by dosažen pomocí kopíráků vložených mezi jednotlivé listy.

Hlavní postavou je nadějný psavec Pomalá Tužka, který se stává průvodcem, lektorem i studentem v předmětu zvaném Trapsavectví a na své cestě potkává celou řadu literárních úskalí. Jména jednotlivých kapitol mnohé napoví - Pomalá Tužka vstupuje do děje, Pošlete svého hrdinu na vandr, Notýsek a nástěnka, Ten chce to a ten zas tohle, Putování za rozpletením zápletky, Smrt příživnickým citoslovcům, Důvěrná chvilka, Když se hemží postavy...

Nechybí ukázky zpracování stejného tématu různými způsoby, varování, i velmi potřebný návod, jak se má trampský psavec chovat při komunikaci s médii :-).

Ale hlavně,  nejde ani v náznaku o mentorování z pozice „té slavné“ vůči „těm začínajícím“. Cena za to, že se stanete snadno a rychle úspěšným Trapsavcem bořícím mnohá klišé, přicházejícím s originálními tématy a vstupujícím do psaveckých dějin je dvojí a obě mají podobu finanční. V prvním případě jde o částku potřebnou k zakoupení decentní poličky potřebnou k vystavení Zlatého trapsavce, o jehož získání - po pečlivém přečtení Kavčina psaveckého manuálu - není třeba pochybovat. Tou druhou je přímá investice do nákupu publikace Trapsavcem snadno a rychle a jde o částku zanedbatelnou, zvláště, když uvážíme jistý zisk a přínos nejen v podobě následného publikování vašich vítězných povídek v trampských časopisech, na FOLKtime a dalších serverech, ale hlavně i jejich trvalé umístění v hlavách a později i v srdcích mnohých mladých autorek (v rámci genderové rovnosti samozřejmě připojuji, že i v srdcích mnohých mladých autorů).

Michael Antony - Tony