Chlebíček s majonézou - závěr

 

15. KAPITOLA

 Vyzvánění nedělních zvonů z poříčských kostelů mělo ukončit veškeré dobrodružství Staré osady s letošní lázeňskou "Slavností letní módy". Ale události se ještě nezastavily. Například - odpoledne se pod verandou Oklahomy sešlo pár osadníků na kus řeči s docentem Jeřábkem. Některé čekalo večerní balení a odchod za řeku na vlak.

Po pěšince se přehnal mladý Pekárek v plné vandrácké zbroji, s usárnou a žracákem.

Jeřábek na něj zavolal:

„Jedeš za kamarády na sever?“

Pekárek se zastavil a pár kroků vrátil pod verandu:

„Kdepak za kamarády! Jak jsme včera čekali v hale u recepce na policejní výslechy, tak jsem se seznámil s jednou modelkou. Povídali jsme si, a ona že ještě nikdy nebyla v lese pod stanem. Že zná jen ubytování u moře. Slíbil jsem jí, že spolu pojedeme na vandr. Normálně přespávám pod širákem, ale kvůli ní vleču maskáčový jehlan. Teď tu modelku vyzvednu z hotelu, vezmu ji na přehradu, vím o hezkým fleku stranou od lidí. Vzít ji rovnou do pořádný český divočiny, z toho by mohla dostat kulturní šok.“

Mladý Pekárek ještě upozornil chataře, že máma přijela, zalezla do spacáku a usnula. Ať ji nechají spát - jen aby se ve čtvrtek podívali, jestli ještě žije a jestli nepotřebuje nákup na víkend.

Slíbili mu to.

Pekárek zamával na rozloučenou a pádil do údolí.

Pohledy chatařů ho vlídně sledovaly. Harry váhavě pronesl:

„Neměl by raději razit na sever? Na pořádný čundr s kamarádama?“

„Kamarádi počkají,“ pronesl Calvera zjihlým hlasem. „Dobře jsme kluka vychovali. Rozhodl se správně! S kamarády může trampovat kdykoli se mu zlíbí, ale mít v jehlánku krasavici, co se živí předváděním spodního prádla, to se nepodaří každý den.“

Souhlasné přikyvování chatařů mu bylo odpovědí, a kovboj Střecha dojetím dokonce zaslzel.

V následujícím týdnu vítězka soutěže poříčských švadlenek Svatava Kábrlová odjela na třínedělní stáž do pařížského krejčovského salonu. Z Paříže se už nevrátila. Za pár měsíců od ní Oliva dostala dopis se žádostí, aby zařídila prodej opuštěného domku v osadě Říční lázně II. Svatava se totiž v salonu zamilovala do staršího chorvatského střihače látek a provdala se za něj. Novomanžel je vdovec, má dvě dospělé dcery, a ty Svatavu zbožňují.

„Vždycky jsem toužila po manželství a dětech. Na prahu stáří se mi to splnilo,“ psala Svatava. „Jsem šťastná a žiji spokojeně. To jen díky Vám, paní Foglová! Bez Vaší pomoci bych život v  Paříži nikdy neměla. Budu na Vás po celý zbytek života s vděčností vzpomínat. Petar Vás pozdravuje a rovněž děkuje.

P.S.: My si ještě s manželem moc nerozumíme, učíme se domlouvat navzájem, ale když vezmeme do rukou nůžky, krejčovský metr nebo jehlu s nití, jsme jeden člověk, jedna duše. To nám stačí.“

 Nečekaný závěr pařížské stáže Olivu potěšil. Vyhledala vhodnou realitní kancelář, aby domek Kábrlových nabídla novému majiteli.

Posledním dozvukem Slavnosti letní módy bylo pozvání docenta Jeřábka do kanceláře Lázeňských domů.

„Tolik mi na nerušeném průběhu slavnosti záleželo, pane docente,“ rozplývala se paní ředitelka. „Slavnost se plánovala jako propagace lázní, dostavilo se mnoho vlivných hostů… Nemohla bych dopustit, aby se rozkřiklo, že pobyt v našich hotelích není bezpečný. Ještě že jste se nacházel poblíž…“

„Šli jsme s kamarády náhodou kolem,“ zalhal Jeřábek.

Jako odměnu si docent z ředitelské pracovny odnesl poukaz na neomezené občerstvení zdarma ve venkovním grilu.

Tak se stalo, že když se jednou chataři sjeli na osadu, vyrazili muži ze spiklenecké roty z kopce dolů do Lázeňských domů.

Mládenec v zástěře postával se založenýma rukama u grilovací skříně a bez hnutí pozoroval, jak se hlouček chatařů pohodlně usazuje kolem grilu na stoličky a židličky přinesené od stolků.

Docent ukázal poukaz na občerstvení a zeptal se:

„Znáš tohle?“

Mladík odpověděl:

„Znám.“

Hromotluk Tóňa z chaty U pistolníka vznesl dotaz:

„Máš grilovanou krkovičku?“

„Mám.“

Harry připojil:

„Máš klobásky?“

„Mám,“ stejně nevzrušeně zněla odpověď.

Docent Jeřábek spokojeně pokýval hlavou a zavelel:

„Tak rozpal gril a roztoč pípu!“

Mládenec se odlepil od grilovací skříně. Pečlivě uložil Jeřábkův poukaz do pokladny.

Načež rozpálil gril a roztočil pípu.

 

 

KONEC

 

 

 

 

 

Chlebíček s majonézou