Hruboskalsko

 


Popisovaná místa v PR Hruboskalsko jsou dostupná na trasách turistických značek. Netřeba vstupovat mimo cesty.


 Citát na uvítanou: "Noc a šero dřímá kol, přes planinu, horu, dol, jemný spánek tiše vane; z jasných nebes libě kane luzný sen a blahý mír. Vše již dřímá, šíř a šíř -" Václav Bolemír Nebeský, 1838

Hlavní stránka   

 

 
 

 Princ Bajaja to s draky uměl

Filmová pohádka "Princ Bajaja" je hruboskalský kultovní film. Není to jen o množství použitých natáčecích míst, ale o skvěle vystiženou atmosféru podzimního skalního města, kdy oblačná obloha klesá do roklí jako mlžná duchna, z každého temného skalního koutku může vyjuknout okatá dračí hlava, dlažba na zámku je mokrá po dešti až koním princů kloužou kopyta, a zvlhlé kapradí se kroutí nad spící princeznou.

Na tuhle pohádku si vzpomene leckterý návštěvník a touží si prohlédnout místo, kde princ Bajaja noclehoval, kde bydlela princezna a odkud byla do propasti vrhána zlotřilá cháska Černého rytíře. Udělejme si pěkný zimní výletek po stopách příběhu o statečném princi Bajajovi, krásné princezně, loupeživém rytíři a drakovi labužníkovi!


Československou pohádku "Princ Bajaja" natočil v roce 1971 režisér Antonín Kachlík. Předlohou filmu, i když vzdálenou, byla pohádka Boženy Němcové. V hlavních rolích jako princezna Slavěna zářila Magda Vašáryová (stále v bělostných šatičkách), prince Bajaju hrál Ivan Palúch a hlas mluvícího bělouše patřil Petrovi Štěpánkovi. Loupeživého Černého rytíře, který opravdu každým pohledem naháněl strach, hrál Fero Velecký. Někdy se zapomíná, že v pohádce vystupuje mluvící kůň, a hlas Petra Štěpánka je mylně připisován dabingu hlasu slovenského prince.

Začátek pohádky se natáčel na hradě Pirkštejně v obci Rataje nad Sázavou, jenž představoval rodný hrad Bajajův. Ani se nechce věřit, že se princ později stal úspěšným zahradníkem, když  hradní nádvoří nechal zarůst plevelem. Princova cesta za štěstím zbloudila do Vysokých Tater, a další příběh s drakem a princeznou se točil na Hruboskalsku a u Věžického rybníka.

Scéna rytířského souboje na koních s dřevci a scéna rvačky na meče s loupeživou cháskou se natáčely bez dablérů. Ivan Palúch při nich musel prokázat svou "princovskou" zdatnost, ale to nejspíš nebyl problém - bylo známo, že se šermu věnuje. Právem to byl tedy on, kdo zahajoval středověké dny, pořádané v létě v hotelu Hrubá Skála!


Poprvé se Hruboskalsko s princem Bajajou potkává na tomto místě. V  zatáčce vysekané do skály  přepadla loupeživá cháska projíždějící povoz. Princ Bajaja zasáhl. Část zásahu se natáčela přímo u zatáčky, část zřejmě v pražské oboře Hvězda, u známého stromu s chůdovými kořeny na naučné stezce.

 Místo: prosekanou zatáčku si můžete pohlédnout na trase červené turistické značky z Hrubé Skály na Valdštejn, mezi Arboretem a vyhlídkou na Kapelu.


A máme tu pohádkovou krčmu, kde princ posvačil, seznámil se s Černým rytířem a získal přátelství mluvícího bělouše. Jedná se o dvůr Kopicova statku. Před statkem stojí socha sv. Jiří, bojujícího s drakem (na Hruboskalsku se draky nešetří). Pozorný divák může při jedné scéně, kdy jsou vrata do dvora otevřena, sochu před statkem zahlédnout.

Místo: odbočka modré turistické značky do Kacanov z červené značky na vršku Cestníku. Statek je soukromá nemovitost, není veřenosti přístupný. Ale je možné ho obejít dokola a prohlédnout si Kopicovu skalní galerii pod ním.

 


Pro jímavou scénu, kdy princ hovoří s koněm o cestě za pravým štěstím, si musíme odskočit pár kilometrů dál ke známému Věžickému rybníku do Podtroseckých údolí. V době natáčení byl trochu vypuštěn. Romanticky vyhlížející rybník si zahrál i v jiných filmech, nejznámější je film "Jak poslat tatínka do polepšovny".

Místo: naučná stezka Podtrosecká údolí, Věžický rybník. Příjezd autem z Hrubé Skály přes Krčkovice. U rybníka malé parkoviště.


A jsme zpátky na zámku Hrubá Skála. Zámek je provozován pro veřejnost jako hotel, je možné prohlédnout si nádvoří, vystoupat na věž a navštívit vinárnu. V sezóně se vybírá vstupné. Touto branou přijížděli princové na námluvy s princeznou a drakem.

Místo: zámek Hrubá Skála, přístup k první bráně od parkoviště

 


Nádvoří zámku. Z těchto oken princezna Slavěna přihlížela příjezdu princů, rytířskému souboji i závěrečné bitce. Na dlažbu nádvoří padali princové jak hrušky, když je zasáhl dřevec Černého rytíře.

Místo: nádvoří zámku Hrubá Skála. Tady se v létě pořádají "středověké dny" a jiné stylové atrakce.

 

 


 

Z věže se díval král na hejna vran, vyplašených přilétajícím drakem. Vrány kroužily nad Dračími skalami opravdu zlověstně, a nic na tom neměnil fakt, že působily poněkud vycpaně.

Místo: zámek Hrubá Skála - na věž je možné vystoupit, vybírá se vstupné.

 


 

Skalní soutěska, kterou princ Bajaja projížděl na mluvícím bílém koni. Soutěska je mnohdy omylem považována za princovo nocležiště.

Místo: do soutěsky je možné nahlédnout ze silnice, po níž vede červená značka od zámku k Adamově loži.

 

 

 

 


A máme tu populární skalní skrýš zvanou Adamovo lože. Tady princ nocoval a hovořil s běloušem. Vlevo na staré vytesané pohovce měl lůžko, vpravo na malém oltáříku truhličku a meč. Pokud si vzpomenete, ve filmu byly záběry orientovány směrem jako na obrázku - kůň s princem vstupovali do skrýše ze skalní pukliny v levé stěně, kde ovšem průchod není. Schody byly zamaskovány.

Místo: Adamovo lože - skalní soutěska na červené a žluté turistické trase z Hrubé Skály na Valdštejn

 


 

Tenhle most, vedoucí do hradu Valdštejn, pozná každý příznivec filmu "Princ Bajaja". Tudy projížděl kočár, vezoucí princeznu Magdu Vašáryovou hladovému drakovi napospas. Pro filmaře velmi efektní, silnička se kroutí pod jednotlivými oblouky. Rovněž pro fotografy je most ideální romantickou scenérií.

Místo: hrad Valdštejn

 


 

Ve filmu je možné takhle poskakovat - kočár s princeznou odjíždí z nádvoří zámku Hrubá Skála, projede pod mostem na Valdštejně o tři kilometry dál a vrátí se znovu blíž k zámku - tohle je cesta, po níž kočár projel, zastavil a na prosvětleném místě si princezna vystoupila. Do dračí sluje ve filmových ateliérech došla pěšky.

Místo: skalní oblast Sahara, písčitá lesní cesta pod věží Skaut. Místo je dostupné po žluté turistické značce mezi Mariánskou vyhlídkou a pramenem Barbora.

 

 


Přes tyto hradby  byla pěkně po staročesku, tj. defenestrací, vykázána zlotřilá čeládka Černého rytíře ze zámku. Efektně se zlotřilci snášeli na dno Zámecké rokle, ale už v podobě příliš zřejmých figurín.

Místo: nádvoří zámku Hrubá Skála. Pokud sejdete Myší dírou pod zámek, můžete si prohlédnout i místo dopadu čeládky a posoudit, že to je opravdu hodně vysoko.

 

Po stopách draků

Hruboskalští draci existují, a nejsou to jen bájní draci, poletující nad vrcholky věží. Až půjdete z Hrubé Skály do Sedmihorek, zastavte se na chvíli pod Dračími skalami u sochy sv.Prokopa, zasazené do jeskyňky u cesty. Málokdo si všimne, že ze stěn jeskyňky útočí na světce pěkně v reliéfech vyvedené dračí potvory i s křídly a zakroucenými ocasy.

Někteří draci už nejsou příliš patrní, jsou vidět v celé parádě jen při určitém světle. Vždyť taky byly do skály vtesány (podle cedulky vedle) v roce 1735! Zub času si na nich zahlodal, přestože v Prokopově jeskyňce jsou reliéfy draků přece jen více schovány, než kdyby byly vystaveny větru a dešti.

V patřičně chmurném počasí, za skřeků vran a svistu podzimního větru mohou působit i strašidelně. Nedotýkat se. Člověk nikdy neví. Jak už jsme se jednou zmínili, kdo ví, co je ukryto v Dračích skalách!

Nesmíme zapomenout na to nejdůležitější v pohádkách, což je princezna. I dnes můžeme na zámku potkat krásné princezny se svými princi, bohužel už ale na konci pohádky - na zámku se konají stylové svatby.

 Lepší romantické a slušivé prostředí si lze jen těžko představit. Co by ale dělal ženich, kdyby se zčista jasna z Dračích skal vynořil pěkně vypasený drak a pařáty se hnal po nevěstě, obvykle oděné v bílých dlouhých šatech s kyticí v ruce - přesně jako Magda Vašáryová ve filmové pohádce "Princ Bajaja"? Ještěže se na zámku konají středověké hry, šermířské souboje a turnaje - jistě by se nějaký ten meč nebo halapartna pro udatného ženicha našel!

 


Hruboskalský značkovník

Šipka na buku pod Valdštejnem nabádá výletníky, aby to k hradu vzali zkratkou. V letní zeleni je značení půvabné, v podzimních barvách přímo úchvatné! Ale kočár s princeznou by tudy neprojel ...

Inspirace značkovníku podle www.alpenstock.us


 


 

Tahle scéna se filmem jen mihne. Je to pohled na zámek za večerních stínů. Princezna dlí v otevřeném osvětleném okně a romantika překypující láskou, statečností a obětavostí vítězí.

Místo: Mariánská vyhlídka (žlutá turistická značka)

 


 

Hruboskalské zlaté kapradí posloužilo spící princezně jako poduška. Kde se dá kapradí najít? Na Hruboskalsku všude.

 

 

 


Pokud si nějak nemůžete na filmovou pohádku o princi Bajajovi vzpomenout, můžete si oživit vzpomínky na adrese

 

http://www.youtube.com/watch?v=rQseJ1aVU7Q

 

Citát na rozloučenou:  " Zajímavostí místa je určitě i to, že se tu točily scény z filmové pohádky o princi Bajajovi. Záhadou však zůstává, jak do těchto míst dostali jeho koně, protože přístup je velmi problematický i pro širšího člověka." - I.Rozehnal o Adamově loži

 

Hlavní stránka