Popisovaná místa v PR Hruboskalsko jsou dostupná na trasách turistických značek. Netřeba vstupovat mimo cesty.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Citát na uvítanou: " Velectěný pane. Wztahujíce dnešní den na svátek pana ředitele vzpomínám na Vás, vzdáleného, co as děláte a jak se máte. Fanoušek malý pěkně po jidelně běhá a při stále pěkném počasy jest zdráv a vesel. Srdečným pozdravem na rodinu a na brzké navrácení se těší V." - text na pohlednici z r.1914

Hlavní stránka 

 

 
 

 

Nezapomeňte na pohlednice!

Zlatá éra pohlednic z konce devatenáctého a začátku dvacátého století sice už skončila, ale i dnes je třeba si z výletu odnést něco víc než jen štípance komárů a spálená záda. Vedle vlastních fotografií je možné si pořídit i nějaké ty pohlednice, aby vzpomínka byla dokonalejší a rychle dostupná, o rozesílání známým ani nemluvě. Pohlednici dokreslenou propiskou se šipečkou "Tady jsme seděli", žádná esemeska nenahradí! Vylepování pohlednic do cestovních deníků nebo dívčích deníčků  je samozřejmostí.

Vybírání pohlednic ze stojanu nebo za sklem kiosku se nemusí vždycky řídit jen půvabem zobrazené skalní partie, ale i autorem jotografie nebo vydavatelem pohlednice. Seznámíme vás s autory a vydavateli, kteří v současnosti nejvíce ovlivňují hruboskalský pohlednicový trh. Autory, jako je Jiří Schneider, Siegfried Weiss, Rudolf Ropek nebo Luděk Medek ...

 

Tuhle unikátní pohlednici Sedmihorek od malíře Prouska poslal před více než sto lety jeden lázeňský host své matce


Luděk Medek

Pan Luděk Medek patří do trojice nejznámějších autorů hruboskalských pohlednic. Nikomu, kdo bloumá u stánků s občerstvením a pohlíží na nabízené suvenýry, neuniknou obrázky s panorámou hruboskalských věží opatřených jejich názvy. Jedná se o takto vybavené pohledy na oblast Maják ve dvou verzích (s Čertovou rukou a bez ní) a na Kapelu i s věží Podmokelskou. Tyto pohlednice musíte mít, pokud se chcete se skalním městem seznámit opravdu rychle. A pokud zatoužíte i po Medkově náladovém jarním pohledu na Valdštejn od Pelešan (na obrázku vlevo dole), co vám brání? Bohužel tyto pohlednice už nemají všude.

 


Dvoubarevná kráska

O vrcholném létě potkáte u cest a pěšin Českého ráje, ať je to na Hruboskalsku, u Nebáku nebo v Příhrazech kytku zvanou

černýš hajní

Je to kouzelná rostlinka, udivující modrofialovou hlavičkou nahoře a žlutozlatými kornoutky dole. Patří do skupiny tzv. krtičníkovitých. Daří se jí dobře na hlinitých půdách, proto ta obliba okrajů cest a lesních porostů.

Černýš hajní obsahuje ždibec jedu, jehož cílová doména je lidská nervová soustava. Na druhou stranu, která kytka v Českém ráji není alespoň trochu jedovatá?

Černýš hajní  má malé kořínky, tak se vlichotí do kořenů jiné rostliny a ujídá jí živiny, na které sám nemá schopnosti. Jakoby odkoukal něco z chování některých dvounožců - otravuje a příživničí.

A proč se jí říká černýš? Díky jedovaté látce, kterou obsahuje, při sušení rostlinka zčerná. Jiné vysvětlení názvu černýš se zmiňuje o tom, že pokud zůstala při mletí mezi obilím, chléb zčernal.

V každém případě je to květinka půvabná, a kdo ji u cesty uvidí v její barevné kráse, rád jí odpustí i ty lidské vlastnosti ...


Skalní rytina

Naprosto neznatelně a zapomenutě se v trsech zaschlé trávy skrývá mizející letopočet 1886.

Letopočet zřejmě souvisí s úpravou a rozšířením cesty, u které se nachází - je to cesta od "horského hřebenu", t.j. od červené turistické značky ke Kopicově statku. Odbočka je ozdobena starým rozcestníkem.


Hruboskalský značkovník

Tady je opravdová rarita, jedná se o překrytou červenou značku zrušené turistické trasy vedoucí nitrem Apoleny, skalniho městečka poblíž Trosek.

Ještě na začátku osmdesátých let vedla přes Apolenu červená značka, tzv. "Zlatá stezka Českého ráje", která byla později přeložena na kraj lesa, zřejmě aby velmi solivé pískovce v údolí nebyly zbytečně zatěžovány dálkovými turisty. Novější mapy tedy už návštěvu Apoleny nenabízejí.

Značku objevil a fotografii nám poslal  Lišák.

Inspirace značkovníku podle www.alpenstock.us

 

Petr Pelech

Fotograf Petr Pelech vydal v nakladatelství Anag krásnou knihu obsahující 419 fotografií, nazvanou příhodně "Český ráj - fotografie". Pokud ve stánku nebo v knihkupectví zahlédnete i jeho pohlednice, neváhejte. Mívají originální úhel pohledu a osobitou atmosféru!

 

 

 

 


Rudolf Ropek

Některou z pohlednic Rudolfa Ropka si domů z výletu určitě odnesete. Pohlednice p.Ropka přeměňují Hruboskalsko na pohádkovou zemi, kde stojí zato se vyhřívat na sluníčku a procházet po písčitých cestách za tiše ševelícího podzimu. Nádherné záběry z výšky i z detailu, jen je někdy těžké si mezi všemi obrázky vybrat. Pokud si koupíte všechny, alespoň bude váš cestovní deník, cancák nebo vandrbuch zářit pěknou barvitou vzpomínkou. Navštívit můžete internetové stránky a prohlédnout si fotografie, bohužel někdy až nerozeznatelné pro ochranný přetisk

http://www.foto-ropek.cz/

 


Místní nakladatelství se občas prezentují nějakou tou hruboskalskou pohlednicí - je to například nakladatelství Tygros v Turnově, BUK Příchovice, Gentiana Jilemnice, tiskárna Zaplatílek Vesec nebo i Kniha Českého ráje. Obvykle jsou tyto pohlednice dílem různých autorů. Kromě toho ještě připomínáme kreslené pohlednice rozhledny Hlavatice, které vydává známý horolezec Jindřich Sochor, nebo pohlednice podle fotografií z výpravné obrazové knihy dr.Mrkáčka "Duše Českého ráje". Pokud je někde na pultě uvidíte, není co řešit!

 


Siegfried Weiss

Fotografie známého fotografa Jizerských hor Siegfrieda Weisse na hruboskalských pohlednicích - co dodat? Jen to, že tyto pohlednice vydává rodinné nakladatelství BUK z Příchovic, stejně jako každoroční nástěnný kalendář z prostředí Českého ráje s fotografiemi p.Weisse. Kalendáře Siegfrieda Weisse se dají sehnat v papírnictví v Turnově nebo v Knize Českého ráje. Samozřejmě také přímo v nakladatelství BUK na adrese

http://www.nabuk.cz/

Pokud jste hračičkové, navrhuju internetové stránky nakladatelství BUK navštívit a zkusit procestovat hlavní stránku - jako linky zde slouží bukové lístečky, které se roztomile pohybují.


Jiří Schneider

Valdštejn

Ovšem opravdovým králem hruboskalských pohlednic je fotograf a vydavatel Jiří Schneider. Nádherné zobrazení skal, lesů a dalekých obzorů s podzimním nádechem nebo naopak rozjásaným létem jsou k dostání skoro ve všech hruboskalských stáncích a samozřejmě v obchodech v Turnově. Největší výběr pohlednic a panoramatických plakátů Jiřího Schneidera najdete ve zděném kiosku na Valdštejně.  Abychom nezapomněli - Jiří Schneider je tvůrcem i zajímavého pexesa s obrázky Českého ráje a magnetek s hruboskalskými motivy. Řekneme si to stručně - z kiosku na Valdštejně jen tak bez pohlednic neodejdete!

Citát na rozloučenou:  "Sedmihorky, 16.9.1958 - Tak už po útrpné cestě jsme zde. Už je tu úplně pusto, vlhko, nehostinně. Je zde ledová voda, nějak to ale přečkám. Zdraví všechny - taťka" - text na pohlednici

 

Hlavní stránka