Popisovaná místa v PR Hruboskalsko jsou dostupná na trasách turistických značek. Netřeba vstupovat mimo cesty.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Citát na uvítanou: " Asfaltová silnička je pro auta sice zakázaná, ale život nám znepříjemňují aspoň chodci." -  o zelené turistické značce v článku "Na kole skalním městem ze Sedmihorek na Hruboskalsko"

Hlavní stránka

 

 
 

Záhada cyklotrasy "4010"

Hruboskalsko je vůči cyklistům velice vstřícné. V jakém jiném skalním městě by mohla drátěná kola svištět přímo pod stěnami pískovcových věží nebo objíždět vyhlídky? Oblastí vedou čtyři cyklistické trasy:

4078: vychází z Turnova - Pelešan, po asfaltce podjíždí Přední Skalák, zatáčkami vystoupá ke zřícenině hradu Valdštejn, a potom zamíří  Zlatou stezkou po horském hřebenu k zámku Hrubá skála. Že jsou cestou k dispozici atrakce jako Kopicův statek, vyhlídky na skalní město, Arboretum v Bukovině, Adamovo lože, dva stánky s občerstvením a čajovna, patří k věci. Z Hrubé Skály cyklostezka odchází na Vidlák a na Trosky. (červené značení)

4015: vychází od Sekerkových louček, přetne hlavní silnici Turnov - Jičín, projde obcemi Radvanovice a Hrubou Skálou, a  pod zámkem si to zlomyslně zahne na tzv. Gotickou cestu. Na Gotické cestě sice nejezdí automobily jako na souběžné silnici, ale namáhavému výstupu s plícemi na řídítkách se nedá vyhnout. Po nutném odpočinku ve stáncích u zámku cyklotrasa opouští Hruboskalsko poblíž hřbitova a lesním údolím pokračuje do Podtroseckých údolí. (bílé značení)

4012: nevýznamná spojnice od Bukoviny do hlubokých lesů Údolíček  a dál na Všeň (zelené značení).

4010: od Turnova po lázně se drží pod skalním městem na okraji lesa. Z lázní by se měla vydat opět po okraji lesa Žantovník do místní části Doubravice v obci Hrubá Skála. Žádné skalní vyhlídky, žádné atrakce, kromě Koupáku a stánku s občerstvením v lázních.  Adrenalin je možné poškádlit jen rychlou jízdou do nepřehledných lesních zatáček. Je to modrá dálková trasa z Turnova ke hradu Kost, ale je v hruboskalském úseku obestřena tajemstvím ...

Tajemno vzniklo v začátku vývoje cyklistiky, kdy se na turistických mapách nesměle objevovaly vyznačené stezky vhodné pro "turistická kola". V lázních se měl cykloturista řádně posílit, aby pak mohl zdlouhavým únavným výstupem pěšky vést kolo vzhůru po zelené turistické značce, silničkou spojující lázně s Doubravicí.  Odměnou mu byl pohled na koruny stromů zakrývající Dračí skály a na jeskyni sv. Prokopa, mohl si rovněž hodit šiškou do skalního okna v Osudové. Potom mapy nakazovaly sjezd do Doubravice, vlastně návrat na nadmořskou výšku lázní. Kdo by tak "atraktivnímu" výletu odolal?

Neznalý cykloturista stojí se svým ořem pod Dračími skalami a závistivě hledí za pěšími turisty, kteří pohodlně pokračují vpravo lesní cestou do Zámecké rokle a Myší dírou k zámku, kde čekají další občerstvovací místa a turistické atrakce. On sám musí dolů do Doubravice, a pokud bude toužit po občerstvení a atrakcích, musí vyšlapat pořádný kopec oklikou po silnici.

Jiný cykloturista znalý terénu  za pár minut zdolá trasu Dračí Skály - zámek a popíjí pivo u stánku na Hrubé Skále, svěží a spokojený. Jak je to možné? Přitom víme, že Myší dírou kolo neproneseš, a u skalní soutěsky na začátku Zámecké rokle je umístěna značka vylučující průjezd na kolech.

Za záhadou stojí skalní soutěska zvaná "Panská procházka". Je  to historicky velmi cenné místo, vedle Gotické cesty jediný přístup na původní hrad Skály v časech, kdy ještě nebyla do skalního hřebenu nad zámkem zabudována silnice. Soutěska oplývá historickými skalními rytinami a hojným protesáváním ve stěnách skal. Zřejmě se tu natáčely i některé záběry z filmu "Princ Bajaja".

Tato tajemná cyklospojnice mezi Dračími skalami a zámkem je velice dobře známá i autorům různých cykloprůvodců a doporučovaných cyklistických výletů. Obvykle se tento problém "obkrouží" slovy: a od Dračích skal nahoru a jsme u zámku ... kdo nepochopí, zabloudí.

"Panská procházka" na pohlednici z roku 1904

Současné cyklomapy přísně vedou trasu 4010 po okraji Hruboskalska a vyhýbají se jak Čertově ruce tak i Dračím skalám. Po občerstvení na Koupáku, ve stánku v lázních nebo v Podzámecké krčmě (dříve Selská jizba) by měl každý cyklista vést svého trubkového oře cestou za lázeňskými budovami do prostoru nádherně vzrostlých stromů, ale přece jen až na několik adrenalinových zatáček nezáživného. Ale co naplat - Hruboskalsko je plné jemných krajinných a historických detailů, a tak má význam jen pro pěší nebo lezoucí!


Cyklotrasa 4010

na mapce z http://www.czecot.com/cz/program/6_srdcem-hruboskalska-pesky-i-na-kole

Na mapce je trasa 4010 podle již zrušeného způsobu vedena z lázní se zelenou turistickou značkou k Dračím skalám s  nevýhodným klesáním k Doubravici.

Koza výletnice

Kolem Valdštejna způsobila rozruch rodina, kterou kromě pejsků doprovázela na výletě i koza. Koza statečně šlapala se svým dvounohým rodinným stádečkem a se zájmem si prohlížela skalní velikány.

Rozkvétá růžová zvonkohra!

U lesních cest na Hruboskalsku rozkvétají náprstníky! Pokud si tyto růžové lesní perly chcete prohlédnout, najdete jich nejvíc u značených cest v okolí  Radeče.

Náprstník červený, o němž je řeč má půvabné jméno digitalis purpurea, a toto jméno se občas vyskytuje i v detektivkách. Bodejť ne, náprstník je jedovatý!

Je to dvouletá rostlina. První rok se vytvoří růžice listů a teprve další rok se z listů vztyčí krásná lodyha s růžovými skvrnitými zvonci. Kvete v červnu a červenci, a může dorůst až do výšky 1,5 m! Tak velké náprstníky jsou například na Maloskalsku. V okolí Radeče rostou lodyhy podstatně menší.

Náprstníkům se daří  u plotu v Arboretu ...

Náprstník je hodně jedovatá rostlina. Používá se i k  vražedným nebo sebevražedným účelům (viz už zmiňované detektivky), ale prospěšnější je v lékařství pro upravení srdeční činnosti.

Náprstníky nerostou všude, někde se nenalézají vůbec. I když to není rostlina v Čechách původní, do skalního prostředí pěkně zapadá.

Náprstníkům nejvíc škodí rozdovádění hošíci s klacíky v ručkách, kterými jim utínají hlavičky. To máte potom chuť takovému hošíkovi taky tu hlavičku utnout! I když s citem, pochopitelně.


Hruboskalský značkovník

Věřili byste, že se pod bujným listovím skrývá bílá cykloznačka trasy 4015 ve tvaru šipky, odbočující doprava? Kdo jede rychle, ten ji   neuvidí, neodbočí, a místo k rybníku Věžák dojede až k restauraci na Vidláku. To taky není špatný.

Inspirace značkovníku podle www.alpenstock.us



Kosmatice neboli černý bez je v plném květu - což si ji dát na svačinu ve vaječném těstíčku?

Placky květů bez těch nejtvrdších stonků na chvíli namočíme do osolené vody, aby vyplaval drobný hmyz. Propláchnuté a osušené květy za stopku ponoříme do těstíčka z vajec, soli a pepře. Někdo přidává i mléko (v podkrkonoší pivo) a hladkou mouku. Smažíme na oleji nebo másle z obou stran.

 

Citát na rozloučenou: "Hm. V Austrálii to bylo lepší."  - neznámá dálková cykloturistka při pohledu na Hruboskalské skalní město.

 

Hlavní stránka